Absolvent PŠI

Praktická škola je jedna z možností riešenia ďalšieho vzdelávania a následnej integrácie žiakov s mentálnym postihnutím do spoločnosti. Úlohou praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine,  na sebaobsluhu a praktické práce v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu tak, aby mohli vykonávať zmysluplnú prácu v chránených pracoviskách. Praktická škola nie je profesijne zameraná na zvládnutie učebného odboru, preto po jej absolvovaní nezískavajú žiaci výučný list ale vysvedčenie o absolvovaní Praktickej školy so zameraním na pomocné práce v určitom odbore pod dohľadom zodpovednej osoby.

Počet týždenných vyučovacích hodín v školských vzdelávacích programoch je 28 hodín; za celé štúdium 84 hodín. Školský rok trvá 40 týždňov, výučba v praktickej škole sa realizuje v 1., 2. a 3. ročníku v rozsahu 33 týždňov.

Odborno-praktické predmety:

• Rodinná výchova
  • Zdravotná výchova
  • Ručné práce a šitie
  • Príprava jedál a výživa
  • Domáce práce a údržba domácnosti

Voliteľné predmety:

• Pomocné práce v kuchyni
  • Pestovateľské práce

Od školského roku 2015/2016 počnúc 1. ročníkom je zameranie Praktickej školy na výrobu keramiky.

Výroba keramiky - charakteristika predmetu:

Obsahom voliteľného vyučovacieho predmetu výroba keramiky v praktickej škole v prvom, druhom a treťom ročníku je naučiť žiakov vykonávať základné pracovné úkony pri modelovaní, nalievaní do jednodielnych, dvojdielnych a viacdielnych sadrových foriem a pri dekorovaní výrobkov. Žiaci sa naučia pracovať s keramickou hmotou – hlinou v keramickej dielni. Oboznámia sa teoreticky a prakticky s pojmami, postupmi a pomôckami, s ktorými sa budú v tvorivom keramickom procese stretávať. Naučia sa podrobnému návodu ako pracovať s keramickou hlinou v keramickej dielni. Používaním glazúr a farieb pri povrchovej úprave výrobkov pri maliarskych a plastických dekoračných technikách získavajú praktické zručnosti pri zdobení keramických výrobkov. Učia sa nakladať výrobky do pece a oboznámia sa s ich pálením.

Tematické celky sa vo všetkých troch ročníkoch opakujú a činnosti prechádzajú od najjednoduchších praktických úkonov k zložitejším podľa stanoveného technologického a pracovného postupu. Dôležitou úlohou výroby keramiky je vypestovať uvedomelý vzťah žiakov k hospodárnemu a efektívnemu využívaniu surovín. Dôraz sa tiež kladie na otázky bezpečnosti a hygieny pri práci.

Nadobudnuté zručnosti majú žiaci využiť pre potreby vlastnej rodiny, prípadne pre prácu v chránenej dielni a pre vlastné potešenie a sebarealizáciu.

Tkanie na tkáčskom stave - charakteristika predmetu:

Učivo voliteľného predmetu tkanie na tkáčskom stave má poskytnúť žiakom základné

vedomosti a zručnosti z oblasti ľudových remesiel. Úlohou je prehĺbiť u žiakov kladný vzťah k práci a k ľudovej tvorbe. Nadobudnuté zručnosti majú žiaci využiť v domácnosti pre

potreby vlastnej rodiny alebo pre prácu v chránenej dielni.